Sprawdzone sposoby nauki języka obcego dla dorosłych

Sprawdzone sposoby nauki języka obcego dla dorosłych

Postępująca globalizacja oraz wzmożone migracje zagraniczne sprawiają, że umiejętność posługiwania się językiem obcym jest niezwykle pożądana. Marzy Ci się podróż przez Stany Zjednoczone, wakacyjny wypad do Brazylii, a może chciałbyś awansować na wyższe stanowisko w międzynarodowej korporacji? Nauka języka może być przyjemna i bardzo satysfakcjonująca. Poznaj najskuteczniejsze metody!

Filmy, seriale i podcasty

Klasyczne metody, takie jak intensywna nauka na stacjonarnych kursach doszkalających jest skuteczna, ale tylko wtedy, gdy uczeń angażuje się w proces edukacji i po prostu lubi się uczyć. Jeśli jednak już w dzieciństwie trudno Ci było wysiedzieć w szkolnej ławce, w życiu dorosłym może okazać się to jeszcze większym wyzwaniem. Wybierając metody nauki jeżyka obcego, weź pod uwagę naturalne predyspozycje i zainteresowania. Jeśli proces nauki będzie przyjemny, zagwarantuje większą efektywność i lepsze wyniki. Namiętnie oglądasz seriale, a może wieczorami urządzasz sobie domowe seanse filmowe? Wyłącz polskiego lektora i włącz oryginalne napisy. To oczywiste, że na początku nie wszystko będzie dla Ciebie zrozumiałe, nie zrażaj się. Jest jakiś serial, do którego lubisz wracać? Obejrzyj go jeszcze raz, ale w oryginalnej wersji językowej. Nie pogubisz się w fabule, a ulubieni bohaterowie będą Cię wspierać podczas nauki.

Nauczyciel w Twojej kieszeni

Posiadasz smartfon z dostępem do Internetu? Zainstaluj na swoim telefonie aplikację do nauki języka obcego. Na Google Play oraz w App Store znajdziesz szeroki wybór zarówno darmowych, jak i płatnych aplikacji internetowych. Zainstaluj jedną z nich i poznawaj słowa, rozwiązuj zadania dźwiękowe, ucz się idiomów, twórz zdania z rozsypanek wyrazowych i wiele, wiele innych. Aplikacje internetowe umilą Ci długą podróż w pociągu, sprawdzą się również, gdy czekasz w kolejce do lekarza. Pamiętaj jednak o regularnym ich użytkowaniu – ono jest kluczem do sukcesu.

Nauczyciel w Twojej kieszeni

Zagraniczny przyjaciel

Nic tak nie uczy języka jak wizyta w danym kraju. Wtedy wnikasz w lokalną kulturę, a gdy nadarzy się kryzysowa sytuacja, po prostu musisz sobie z nią poradzić, próbując dogadać się z mieszkańcami. Jednak dni urlopowe nie są nieograniczone, a i portfel nie jest bez dna. W dobie Internetu dużą popularnością cieszą się przyjaciele korespondencyjni (ang. penfriends). Dołącz do wirtualnej społeczności, rozmawiaj z ludźmi z każdego zakątka świata, poszerzaj horyzonty, poznawaj kulturę, obyczaje i… ucz się języka! Połącz przyjemne z pożytecznym. Historia zna wiele przypadków, w których korespondencyjni przyjaciele postanowili odwiedzić się wzajemnie i poznać na żywo po latach wspólnych internetowych rozmów.

Karteczki w Twoim domu

A gdyby tak można było uczyć się języka przy minimalnym zaangażowaniu… Ależ można! W swoim mieszkaniu posiadasz mnóstwo sprzętów, elementów wyposażenia, produktów spożywczych i akcesoriów łazienkowych. Przygotuj etykiety z ich tłumaczeniem na język, którego chcesz się nauczyć i przyklej je na przedmioty. W ten sposób wykorzystasz swoją pamięć wzrokową, a codzienne przechodzenie obok tych karteczek i samowolne ich czytanie sprawi, że słówka przyswoisz z niesamowitą łatwością.

Nauka języka obcego może być bardzo przyjemna. Dobierz metody, które najbardziej Ci odpowiadają i obserwuj efekty. Przyswajaj wiedzę w sposób naturalny podczas codziennych sytuacji, wówczas zwiększa się prawdopodobieństwo, że będzie ona trwała i zostanie z Tobą na dłużej.