Życie seniorów w rękach… robotów?

Problem starzejącego się społeczeństwa spędza sen z powiek wielu Europejczykom. Choć światowa populacja rośnie, to przyczynia się do tego głównie przeludniona już Azja. Tymczasem w Polsce i pozostałych krajach europejskich z każdym rokiem zwiększa się zapotrzebowanie na opiekunów osób starszych. Taką podaż stanowisk ciężko zaspokoić, dlatego z pomocą przychodzą roboty humanoidalne. Sprawdź, jak rozwój technologii wpłynie na życie seniorów.

Czym jest robot humanoidalny?

Choć wizja robotów na co dzień współistniejących z ludźmi może przerażać, to w obliczu zmian demograficznych i rosnącego zapotrzebowania na opiekunki i opiekunów osób starszych, rozwój technologii może okazać się dla ludzkości jedynym ratunkiem. Roboty humanoidalne mają zarówno wyglądem, jak i zachowaniem jak najbardziej przypominać ludzi. Choć początki technologii wyglądały dość pokracznie, to współczesne modele mają się ku lepszemu. Dlaczego jednak ich projektanci tak silnie wzorują się na ludzkiej sylwetce i osobowości? Udowodniono, że roboty są lepiej postrzegane przez użytkownika, jeśli swoim zachowaniem przypominają człowieka. Po etapie, w którym roboty sprawdziły się w warunkach przemysłowo-produkcyjnych, przyszedł czas na ich wykorzystanie w medycynie, rozrywce, edukacji oraz opiece osób starszych.

Zrobotyzowana opieka seniorów

Brytyjski system opieki nad osobami starszymi już teraz odnotowuje w swoich szeregach braki kadrowe. Seniorów przybywa, ale nie ma komu się nimi zajmować, szczególnie że opieka geriatryczna do łatwych nie należy. Z takim samym problemem mierzy się Japonia, tempo starzenia się społeczeństwa japońskiego jest zastraszające, a warunki zatrudnienia nie zachęcają do powiększania rodziny. Panujący tam jednak duży szacunek do osób starszych w połączeniu z innowacyjną gospodarką sprawił, że do opieki seniorów z powodzeniem wykorzystuje się roboty.

Samotność w domu opieki

Dla wielu seniorów starość stanowi synonim samotności. Starsze osoby, które straciły drugą połówkę, nie są aktywne i nie mieszkają ze swoim potomstwem, skazane są na samotność. Tymczasem brak kontaktu z drugim człowiekiem może spowodować znaczne pogorszenie samopoczucia i negatywnie wpłynąć na ogólną kondycję zdrowotną. Zwykłą potrzebę rozmowy i posiadania towarzystwa rozwiązują roboty humanoidalne, które dają seniorom namiastkę kontaktu z drugim człowiekiem. Jeden z japońskich domów opieki korzysta ze wsparcia robotów Telenoid, potrafią one odpowiadać na proste pytania i wykonywać niewielkie ruchy głową. Ten model nie posiada jednak rozwiniętych kończyn, a projektanci nie poświęcili aspektom wizualnym wystarczająco dużo czasu. Technologię dla seniorów stworzyła także Toyota. Robot Pacobee przypomina pluszaka i zaprojektowano go z myślą, aby nie tylko zapewniał seniorom towarzystwo, ale też czuwał nad ich zdrowiem, przypominając o rutynowych czynnościach.

Robotyczna pielęgniarka

Wielu seniorów zmagających się z demencją starczą lub wymagających opieki klinicznej, potrzebuje na co dzień wsparcia w przyjmowaniu leków, podnoszeniu się, siadaniu i wykonywaniu czynności, które wymagają siły i stabilności. Inżynierowie firmy Riken zaprojektowali robota, który jest wystarczająco silny, by podnieść pacjenta, a jednocześnie na tyle delikatny, aby nie spowodować u niego obrażeń. Robear, bo tak nazwano model, przypomina dużego misia i stanowi nieocenione wsparcie w codziennym życiu osób z obniżoną sprawnością.

Wielu ekspertów w branży przyznaje, że rozwiązania robotyczne dostępne na rynku pozostawiają jeszcze wiele do życzenia. Obecnie projektanci skupiają się na tym, aby robot jak najbardziej przypominał ludzką postać. Wynikiem tych starań jest Mesmer Adran, do złudzenia imitujący grymasy ludzkiej twarzy. Jednak dla inżynierów nadal wyzwaniem pozostaje emocjonalność robota i jego poziom wrażliwości na potrzeby człowieka. Dopiero stworzenie empatycznego modelu pozwoli na jego autonomiczną pracę.