Czy warto iść na studia podyplomowe?

Czy warto iść na studia podyplomowe?

Współczesny rynek pracy, z którym zmaga się pokolenie Y i Z wygląda zupełnie inaczej niż ten, na który wkraczało pokolenie X, czyli ludzie urodzeni w latach 40. i 60. Wówczas wyższe wykształcenie gwarantowało prestiż i wysokie wynagrodzenie. Obecnie uzyskanie tytułu magistra jest na tyle powszechne, że absolwenci poszukują innych sposobów, aby wyróżnić się spośród innych kandydatów. Niektórzy decydują się kontynuować edukację na studiach podyplomowych, czy jednak warto wybrać tę formę edukacji?

Ile kosztują studia podyplomowe?

Ceny studiów podyplomowych są silnie zróżnicowane, jednak oscylują wokół kilku tysięcy złotych. Koszt jest skorelowany z prestiżem uczelni oraz zainteresowaniem, jakim kandydaci darzą dany kierunek. Ceny za semestr w mniej obleganych dziedzinach nauki zaczynają się od 1 500 zł, ale mogą wynosić nawet kilkanaście tysięcy za cały rok, jeśli kierunek jest bardziej popularny. Dla wielu jest to duży wydatek, dlatego uczelnie oferują płatność ratalną. Niektórzy decydują się na studia podyplomowe, ponieważ mogą liczyć na wsparcie finansowe z zakładu pracy. Wówczas łatwiej jest podjąć decyzję. Jeśli możesz liczyć na dofinansowanie rozwoju przez pracodawcę, a kierunek znajduje się w kręgu Twoich zainteresowań, nie pozostaje nic innego, jak rozpocząć naukę.

Korzyści ze studiów podyplomowych

Studia podyplomowe to dla wielu szansa na dalszy rozwój. Po kilkuletniej edukacji w szkole wyższej wielu absolwentów odczuwa swoisty niedosyt. Choć dla niektórych może być to zaskoczeniem, to są osoby, które naprawdę lubią studiować, dlatego ciężko jest im rozstać się ze swoją uczelnią. Rozwiązaniem są wówczas studia podyplomowe. Może być to wyjątkowo satysfakcjonujący okres, ponieważ uczestnicy zajęć zauważają różnice w podejściu wykładowców do procesu nauczania. Na ten rodzaj studiów zwykle decydują się osoby dojrzałe zawodowo, dlatego prowadzący stawiają na zagadnienia praktyczne. Zajęcia odbywają się w trybie weekendowych zjazdów co dwa lub trzy tygodnie. Wiedza musi być zatem skondensowana i nie ma czasu na przekazywanie zbędnych informacji, dzięki czemu godziny poświęcone na uczelni są w pełni wartościowe. Studia podyplomowe to szansa na poszerzenie wiedzy, która niezbędna jest do wykonywania obowiązków zawodowych. Ponadto wielokrotnie są wymagane dla kandydatów na stanowiska managerskie w niektórych firmach. Wybierając studia podyplomowe, świadomie stawiasz na samorozwój.

Korzyści ze studiów podyplomowych
Korzyści ze studiów podyplomowych

Kiedy zdecydować się na studia podyplomowe?

Jednym z powodów, dla których niektórzy decydują się rozpocząć edukację na studiach podyplomowych, jest chęć objęcia wyższego stanowiska lub zwyczajne wsparcie ze strony pracodawcy, który dąży do tego, aby kadra pracownicza się rozwijała i sam jest gotów ten proces wspomóc finansowo. Zdarza się również, że na studia podyplomowe decydują się absolwenci studiów pierwszego lub drugiego stopnia, ponieważ pragną wyróżnić się na rynku pracy i dokształcać w kierunku, z którym wiążą swoją zawodową przyszłość. Wówczas można taki krok nazwać racjonalnym. Istnieją jednak osoby, które decydują się na studia podyplomowe bez większej refleksji na temat tego, czym chcieliby zająć się w życiu. Wybierają studia podyplomowe, ponieważ chcą sobie zająć czymś czas. Jeśli wybór studiów podyplomowych nie jest dokonany w oparciu o rzeczywistą chęć rozwoju, wówczas jest to niestety przysłowiowe „wyrzucenie pieniędzy w błoto”.

Alternatywa dla studiów podyplomowych

Warto pamiętać, że studia podyplomowe nie są jedynym sposobem na kontynuację edukacji po ukończeniu studiów licencjackich, magisterskich lub inżynierskich. Oferują one dość ogólne kształcenie w danej dziedzinie. Jeśli zatem istnieje wyspecjalizowany obszar wiedzy lub umiejętności, które chciałbyś posiąść, to być może lepiej zdecydować się na doszkalające kursy? Profesjonalne, prestiżowe, specjalistyczne szkolenie ukończone certyfikatem mogą być bowiem bardziej cenione na rynku pracy niż studia podyplomowe. Jednak bez względu na to, co wybierzesz, zawsze warto inwestować we własny rozwój. Możliwości jest wiele, a sukces zależy tylko od Ciebie.