Sprytne sposoby na codzienne oszczędzanie

Sprytne sposoby na codzienne oszczędzanie

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego średnia krajowa w styczniu 2022 roku wyniosła około 6 tysięcy złotych. Warto jednak podkreślić, że wartość ta nie daje odpowiedzi na to, ile zarabia większość Polaków – do tego potrzebne jest obliczenie dominanty, czyli wartości modalnej. Kwota 6 tysięcy nadal jest poza zasięgiem 2/3 Polaków. W obliczu wzrastających kosztów życia i galopującej inflacji, podpowiadamy, jak sprytnie oszczędzić pieniądze na mniejsze lub większe niezapowiedziane wydatki.

Zakupy spożywcze

Złotą zasadą, którą każdy zna jest robienie zakupów tylko w oparciu o dokładnie przygotowaną w domu listę. Warto raz w tygodniu poświęcić pół godziny na sporządzenie tygodniowego menu dla rodziny i przygotowanie listy zakupów.  Należy uwzględnić dostępne w domu produkty i możliwe tańsze zamienniki dla drogich i trudnodostępnych składników. Planując posiłki, uwzględnij owoce i warzywa, które w szczycie sezonu kupisz taniej. Nigdy nie rób zakupów, będąc głodnym. Wygląd sklepowych półek, zapach, kolorystyka i ułożenie produktów – wszystko to jest zaprojektowane przez specjalistów, gotowych Tobą manipulować, abyś wydawał więcej i więcej. A przecież tego pragniesz uniknąć. Jeśli nie potrafisz oprzeć się nowościom i promocjom w sklepie stacjonarnym, być może czas skorzystać ze spożywczych zakupów internetowych z dostawą do domu.  

Sprytne sposoby na codzienne oszczędzanie

Chemia, kosmetyki i detergenty

W kwestii chemii i kosmetyków także kluczowe jest sporządzenie listy. Produkty z tej kategorii często są przeceniane, dlatego warto śledzić gazetki promocyjne pobliskich sklepów. Rozwiązaniem jest też ograniczenie ich zużycia. Reklamy pasty do zębów i szata graficzna opakowań sugeruje, że pastą do zębów należy przykryć całe włosie. Tymczasem do prawidłowej higieny wystarczy ilość o wielkości ziarnka grochu. Kupiłeś sobie nowy żel pod prysznic lub szampon i jak najszybciej chcesz go wypróbować? Pamiętaj, aby każdy produkt zużywać do końca, wykorzystaj poprzedni kosmetyk i dopiero rozpocznij kurację nowym. Sprytnym rozwiązaniem, które sprzyja oszczędzaniu, są kapsułki do prania. Wyeliminujesz dzięki nim skłonność do zapobiegawczego wsypywania większej ilości proszku.

Odzież

Choć zakupy ubrań i butów dla wielu nie są wydatkiem, który pojawia się w comiesięcznym budżecie, to i tak często zdarza się, że wycieczki do galerii traktowane są jako forma rekreacji. Wielu klientów decyduje się sprawdzić ofertę sklepów odzieżowych nie dlatego, że czegoś naprawdę potrzebuje, lecz kieruje nimi ciekawość według zasady „a nóż coś wpadnie w oko”. To prosta droga do marnowania pieniędzy i przepłacania za produkty. Należy unikać przypadkowych wizyt w galeriach handlowych. Jeśli jednak chciałbyś odświeżyć swoją szafę, postaw na sklepy z odzieżą używaną. Znajdziesz tam niepowtarzalne modele w bardzo przystępnej cenie. Gwarantujemy, że wyłowienie ubraniowej perełki w second handzie jest bardziej satysfakcjonujące niż zakupy w popularnych sieciówkach. Na zakupach odzieżowych zawsze kieruj się zasadą: jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do przydatności produktu, nie kupuj go.

Nieświadome oszczędzanie

Tradycyjne, polskie przysłowie „Grosz do gorsza, a będzie kokosza” stanowi zamkniętą w jednym zdaniu kwintesencję oszczędzania. Już odkładając najmniejsze kwoty, nazbierać może się z nich imponująca suma. Coraz więcej działających w Polsce banków umożliwia funkcję, która zwiększa Twoje oszczędności przy każdym użyciu karty płatniczej. Jak to możliwe? Jeśli zapłacisz za zakupy kartą, która posiada uruchomioną funkcję Saver, to z Twojego konta zostanie pobrana kwota zaokrąglona (zawsze w górę) do pełnej złotówki, 5 lub 10 zł – w zależności od tego, jaką opcję wybierzesz. Oznacza to, że zamiast 3,80 zł za drożdżówkę, z Twojej karty pobrane zostaną 4 zł, a pozostałe 20 gr automatycznie przekazane na konto oszczędnościowe.

Jak widzisz, istnieje wiele możliwości na oszczędność pieniędzy nawet wtedy, gdy daleko Ci do średniej krajowej. Kluczem do sukcesu są planowane zakupy i silna wolna, która uratuje Cię przed czyhającymi na każdym rogu sztuczkami marketingowymi.