W którą stronę zmierza współczesna rozrywka?

Rozwój technologii wpływa na każdy aspekt życia i wszystkie sektory w gospodarce. Innowacyjne rozwiązania znajdują zastosowanie zarówno w kluczowych branżach takich jak medycyna czy przemysł, ale wielokrotnie stanowią także fundament do rozbudowy nowych form spędzania wolnego czasu. Poznaj technologie, które zdominowały współczesny świat rozrywki.

Spersonalizowana rozrywka

Każda platforma streamingowa i witryna społecznościowa posiadają sekcję, w której użytkownik znajdzie specjalnie dla niego przygotowane oferty. Odpowiada za to algorytm, który analizuje wybory z  przeszłości i dostosowuje treści tak, aby wpisały się one w Twój gust. Z założenia ma to być wygodna opcja, dzięki której od razu trafisz na pożądany gatunek filmowy lub wykonawcę. Z drugiej jednak strony, gdy zechcesz poszerzyć horyzonty i spróbować czegoś nowego, mechanizm algorytmu będzie Ci to utrudniał, nieustannie podsuwając sprawdzone propozycje, które wpisują się w zdefiniowany wcześniej gust. Paradoksalnie, technologia, która ma dopasowywać się do użytkownika sprawia, że to on musi dopasowywać się do niej. Być może działanie tego mechanizmu leży u podstaw popularności niektórych produkcji serialowych na popularnych platformach streamingowych.

Rozrywka w samotności

Obostrzenia związane z pandemią Covid-19 silnie wpłynęły na preferencje społeczeństwa w zakresie rozrywki. Jeszcze kilka lat temu z tym pojęciem silnie kojarzyło się spotkanie towarzyskie, czy wyjście na miasto. Dwuletni stan epidemii to okres rozwoju technologii, które umożliwiają rozrywkę w domowym zaciszu lub w kameralnym, ograniczonym gronie. Komfort i elastyczność, jaką dają serwisy streamingowe takie jak Netflix, HBO czy Amazon Prime zagarnęły do swoje bazy klientów, którzy wcześniej uważnie śledzili repertuar kin. Obserwuje się także spadek zainteresowania zabawą w dużych klubach tanecznych. Społeczeństwo ewidentnie zmieniło swoje przyzwyczajenia i skłania się ku wygodnej formie rozrywki, do której dostęp ma w dowolnym momencie. Czasy, w których użytkownik czeka na nowy odcinek lub miesiącami przygotowuje się do festiwalu, niestety mijają.

Rozrywka w samotności

Wirtualna rzeczywistość

Salony VR znaleźć można w każdym większym mieście. Choć na razie jest to dość droga rozrywka, to kwestią czasu jest jedynie, aby stała się dostępna dla wszystkich, a okulary VR były tak powszechnym wyposażeniem jak domowy laptop czy radio. Możliwości, jakie daje wirtualna rzeczywistość, są nieograniczone. Z pozycji własnej kanapy użytkownik może podziwiać światowej sławy, pilnie strzeżone wystawy i ekspozycje oddalone o tysiące kilometrów. Technologia VR gwarantuje także niezastąpione wrażenia z gier. Wystarczy założyć okulary i wziąć w dłonie kontrolery, aby Twój salon przemienił się w zamek, którego musisz bronić przed wrogiem lub arenę, na której sprawdzisz swoje umiejętności w sztukach walki.

Kolejni projektanci i inżynierowie dążą do tworzenia coraz to bardziej zaawansowanych technologii, które pokochają użytkownicy. Obecne możliwości, które oferuje branża rozrywki, stanowią dopiero przedsmak tego, co przyniesie przyszłość. Szczególnie obiecująca jest też rozwijająca się robotyka, która w przyszłości może zastąpić fizyczną obecność drugiego człowieka. Pytanie jednak, czy samotne życie w otoczeniu nowinek technologicznych będzie można nazwać szczęśliwym i satysfakcjonującym.