Technikum, liceum i szkoła branżowa – poznaj wady i zalety każdego rozwiązania

Wybór szkoły średniej to pierwsza decyzja, która może mieć realny wpływ na Twoją przyszłą karierę i drogę zawodową. Czy warto kierować się relacjami i ślepo podążać za znajomymi? Czym różni się edukacja w technikum, liceum i szkole branżowej pierwszego stopnia? Poznaj wady i zalety każdego rozwiązania i podejmij decyzję odpowiedzialnie.

Liceum

Szkoła ogólnokształcąca, jak sama nazwa wskazuje, kształci w ogólny sposób. Oznacza to, że wybierając liceum, poznasz podstawy wielu dziedzin, dzięki czemu zyskasz dodatkowe kilka lat na wybór ścieżki zawodowej. Nadal niewielu nastolatków kończąc podstawówkę wie, w jakim zawodzie chciałoby pracować – i nie ma w tym nic dziwnego. Liceum to zatem bezpieczna opcja, na którą decydują się w szczególności Ci, którzy zamierzają kontynuować edukację na studiach wyższych. Według raportów Centralnej Komisji Egzaminacyjnej to właśnie uczniowie szkół ogólnokształcących uzyskują najlepsze wyniki w testach maturalnych. Czy to oznacza, że liceum zapewnia wyższy poziom nauki? Niekoniecznie. Osoby, które chcą dostać się do tej szkoły, muszą liczyć się z wyższymi progami punktowymi, a to sprawia, że szansę na naukę w liceum dostają Ci, którzy przejawiają większe zdolności do nauki. Ponadto cel edukacji w szkołach ogólnokształcących jest jeden – jak najlepiej przygotować uczniów do matury, ponieważ to ona otwiera drogę na wymarzone studia.

Technikum

Od 2019 roku nauka w liceum trwa 4 lata, a w technikum 5. Czy jest zatem sens wybierać technikum, skoro nauka trwa dłużej, lekcji jest więcej, a wyniki z matury gorsze niż w ogólniakach?  Oczywiście! Nie bez powodu technikum od lat cieszy się dużą popularnością wśród stojących przed wyborem szkoły średniej uczniów. To, co wyróżnia ten typ placówki oświatowej to możliwość uzyskania kwalifikacji zawodowych. Technikum w przeciwieństwie do liceum nie jest tylko buforem w drodze na wymarzone studia. Wielu uczniów po ukończeniu technikum, zdaniu matury i uzyskaniu pozytywnych wyników z egzaminów zawodowych, nie decyduje się kontynuować nauki. Może to zrobić, ale nie musi. Dlaczego? Posiada już kwalifikacje do wykonywania danego zawodu, a praktyka, którą odbyli podczas nauki, jest szczególnie ceniona przed pracodawców, dzięki czemu chętniej nawiązują oni współpracę z absolwentami technikum niż liceum. Warto jednak podkreślić, że podczas nauki w szkole technicznej uwaga ucznia oraz nauczycieli dzieli się między maturę, praktyki i egzaminy zawodowe. Ta wielozadaniowość sprawia, że absolwenci technikum osiągają statystycznie niższe wyniki z matury. Pamiętaj jednak, że wiele zależy od Ciebie. Jeśli rzetelnie poświecisz się nauce, z pewnością dostaniesz się na równie prestiżowe kierunki studiów, co absolwenci liceum.

Technikum, liceum i szkoła branżowa – poznaj wady i zalety każdego rozwiązania

Szkoła branżowa I stopnia

Nauka w szkole branżowej I stopnia trwa 3 lata. Po ich upływie uczeń podchodzi do egzaminów, które potwierdzają uzyskane zasadnicze wykształcenie zawodowe. Dla bardziej ambitnych przygotowano szkołę branżową II stopnia, która trwa dodatkowe dwa lata, po jej ukończeniu będzie można uzyskać tytuł technika oraz podejść do egzaminu dojrzałości. Jeszcze przed reformą systemu oświaty absolwenci zawodówki nie mogli podejść do egzaminu maturalnego, w tym celu musieli ukończyć dokształcające liceum dla dorosłych.

Czym się kierować podczas wyboru szkoły średniej?

Podczas wyboru ścieżki edukacji warto zasięgnąć opinii rodziny, znajomych oraz przede wszystkim osób, które uczęszczają do danych szkół lub są ich absolwentami. Ostateczna decyzja musi być jednak podjęta w oparciu o własne preferencje i zdolności. Współczesny rynek pracy w Polsce charakteryzuje się nadwyżką osób z dyplomem, które studia wyższe wybrały tylko dla rodziny lub uzyskania przysłowiowego papierka. Od takich absolwentów, znacznie bardziej cenieni są posiadający tytuł technika lub praktyczne umiejętności absolwenci technikum lub szkoły branżowej, którzy na przestrzeni kilkuletniej nauki stają się specjalistami w swojej dziedzinie. Od Ciebie zależy, czy masz plan, który wymaga ukończenia studiów, czy cenisz sobie praktyczne zajęcia i fach w ręku.