Nowoczesny magazyn – autonomiczny transport wewnętrzny

Rozwój technologii obfituje w nowoczesne rozwiązania dla każdej branży. Automatyzacja procesów produkcyjnych i wykorzystanie sztucznej inteligencji jest charakterystyczne dla pierwsze połowy XXI wieku. Nie bez znaczenia jest też postępująca globalizacja, która wymaga sprawnych, wysokowydajnych magazynów, które będą w stanie obsłużyć rosnący popyt na usługi transportowe i magazynowe. Niska stopa bezrobocia w Polsce sprawia, że coraz więcej korporacji decyduje się na autonomiczne, nowoczesne rozwiązania, które pozwolą na całodobową pracę magazynu przez cały tydzień.

Pojazdy autonomiczne

Coboty

Coboty, zwane także robotami współpracującymi wykorzystuje się do automatyzacji procesów produkcyjnych i magazynowych. Wyróżniają się wbudowanym systemem bezpieczeństwa, który umożliwia codzienną współpracę cobotów z ludźmi, bez konieczności izolowania ich w klatkach. Ich umiejętność podnoszenia i odkładania przedmiotów, a także przeprowadzania ustandaryzowanej kontroli jakości sprawia, że stanowią niezawodne i bezpieczne wsparcie w procesach magazynowych oraz centrach kompletacji zamówień. Cobot bez problemu poradzi sobie także z pakowaniem towarów oraz ich właściwą paletyzacją, czyli przygotowaniem palety do wysyłki.

Autonomiczne wózki widłowe

To proste w nawigacji urządzenia, wzorowane na tradycyjnych wózkach widłowych. Wyróżnia je jednak to, że nie stanowią narzędzia w rękach człowieka, lecz mogą niezależnie wykonywać obowiązki, które wcześniej zostały zaprogramowane. Jest to rozwiązanie, które świetnie sprawdza się w powtarzalnych, monotonnych zadaniach. Wbudowana sztuczna inteligencja oraz systemu bezpieczeństwa sprawiają, że użytkowanie autonomicznych wózków widłowych pozwala obniżyć ryzyko wypadków w pracy, które wielokrotnie wynikały z niekompetencji i brawury użytkowników tradycyjnych wózków widłowych.

Autonomiczne wózki widłowe

Wózki AGV

Na uwagę zasługują również samojezdne wózki transportowe, czyli AGV. Do poruszania się po magazynie wykorzystują wyznaczone za pomocą przewodów trasy. Emitowane przez nie pole magnetyczne jest odbierane przez wózek. Możliwe jest także sterowanie laserowe, które pozwala na łatwiejsze zmiany tras. Urządzenia AGV świetnie sprawdzą się do transportu produktów na ustalonych odcinkach, a dzięki wbudowanym czujnikom bezpieczeństwa skanują otoczenie, dzięki czemu zwalniają lub zatrzymują się w przypadku napotkania przeszkody na swojej drodze.

Zalety autonomicznego transportu wewnętrznego

Wszystko, co automatyczne i elektroniczne jest bardziej podatne na optymalizację. Błędy na produkcji, w transporcie lub podczas procesu magazynowania wynikają głównie z zawodności czynnika ludzkiego. Nic w tym dziwnego, bowiem człowiek jest istotą żyjącą, której w skupieniu i koncentracji nie sprzyja zmęczenie i rutyna.  Ponadto, na jego wydajność wpływa zarówno doświadczenie, osobiste predyspozycje, jak i samopoczucie. Z tego powodu odgórne zaplanowanie produkcji i wydajności jest niemożliwe, ponieważ praca ludzka jest zmienna i nie reprezentuje stabilnego poziomu. Między innymi z tego powodu coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się nie tylko wspomóc pracę człowieka, ile zastąpić ją nowoczesnymi, inteligentnymi i autonomicznymi osiągnięciami technologii. Autonomiczne systemu magazynowe cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ dzięki zamontowanym czujnikom, pozwalają na bezawaryjną pracę z niezmienną efektywnością.

Wśród zalet wykorzystania samodzielnego, zautomatyzowanego transportu wewnętrznego wyróżnia się obniżenie kosztów pracy i zatrudnienia. Choć zakup zaawansowanej technologii do tanich nie należy, to jest to inwestycja, która dość szybko się zwraca. Maszyny mogą bowiem pracować w każdych warunkach środowiskowych, cechują się większą siłą i nie zgłaszają wniosków urlopowych. Ponadto, w przypadku pełnej automatyzacji przestrzeni magazynowej dochodzi do wyeliminowania kosztów zaplecza sanitarnego, ogrzewania i oświetlenia hali, ponieważ czynniki te nie wpływają na pracę pojazdów autonomicznych.