Jak działa inteligent dom? Poznaj popularne smart rozwiązania

Urządzenia inteligentne podbijają serca coraz szerszego grona użytkowników, którzy decyduje się wykorzystać je także w swoim domu. Automatyczne nawadnianie ogrodu, okna, które możesz zamknąć na odległość i piec, który wyłącza się, gdy wychodzisz z domu. Projektanci tych urządzeń w swoim procesie twórczym kierują się tym, aby w pewnym sensie ożywić dom tak, aby te wymurowane ściany z pełnym wyposażeniem zaczęły w intuicyjny sposób współistnieć z domownikami, ułatwiając im codzienne obowiązki. Przedstawiamy Ci inteligentny dom!

Czym jest smart dom?

Można powiedzieć, że smart dom, czyli dom inteligentny jeszcze kilka lat temu było określeniem na abstrakcyjną wizję domu z przyszłości. Tymczasem okazuje się, że wystarczyło kilka lat szybkiego rozwoju technologicznego, aby wizja przyszłości była na wyciągnięcie ręki. Smart dom to system, który steruje pracą urządzeń w Twoim domu za pośrednictwem aplikacji mobilnej. W wygodny sposób możesz zadbać o bezpieczeństwo swojego domu lub nadzorować pracę urządzeń, w które został wyposażony, nawet jeśli jesteś na drugim końcu świata. Aby inteligentny dom mógł poprawnie działać, konieczne są komponenty funkcjonalne i stresujące. Pierwsze, czyli czujniki, gniazdka, oświetlenie czy alarmy odpowiadają za pomiar otoczenia, wysyłanie odpowiednich sygnałów i wykonywanie poleceń. Natomiast drugie, czyli komponenty sterujące są w pewnym sensie mózgiem całej operacji. Za pośrednictwem inteligentnych paneli, pilotów i sterowników możesz dowolnie kierować pracą urządzeń wedle własnego uznania. Wystarczy, że weźmiesz do ręki smartfona i uruchomisz aplikację, aby włączyć alarm, o którym zapomniałeś, wychodząc rano do pracy. Odpowiednio zaprojektowany inteligentny dom w intuicyjny sposób odpowiada na potrzeby swoich domowników, zapewniając im bezpieczeństwo i zautomatyzowaną kontrolę pracy urządzeń.

Jak działa inteligent dom? Poznaj popularne smart rozwiązania
Jak działa inteligent dom? Poznaj popularne smart rozwiązania

Urządzenia inteligentne do Twojego domu

Żarówka

Żadne mieszkanie nie może obejść się bez właściwego oświetlenia. Warto zainwestować w inteligentną żarówkę. Posiada ona diody LED, które są w stanie zapewnić światło o różnej barwie i natężeniu. Tymi parametrami można sterować z poziomu aplikacji mobilnej, ale istnieje także możliwość wydawania komend głosowych czy synchronizacji jej działania z muzyką. Inteligenta żarówka dopasowuje jasność do pory dnia, można taki zaprogramować jej działanie i kontrolować zużycie energii.

Gniazdko, czyli smart plug

Jeśli ze względów ekonomicznych lub ekologicznych chciałabyś zmniejszyć w swoim domu zużycie energii, postaw na inteligentne gniazdka, zwane smart plug. Jest to specjalna nakładka na zwykłe gniazdko, która zwiększa jego funkcjonalność. Głównym zadaniem smart plug jest kontrola zużycia energii. Aby obniżyć poziom energochłonności, możesz zdalnie sterować pracą gniazdek, wyłączając lub włączając je przez aplikację. Smart plug dostarczy Ci także informacji, które urządzenia pobierają najwięcej energii, a w przypadku zwarcia, odetnie zasilania, chroniąc całą instalację przed przepięciem.

Czujnik temperatury

Cykl dobowy i zmieniające się pory roku determinują odczuwaną w pomieszczeniach temperaturę. Gdyby tylko istniał sposób, aby w domu panowała zawsze taka sama temperatura…
W inteligentnym domu każde pomieszczenie posiada swój czujnik, które gry zaobserwuje odchylenie od pożądanej wartości, podejmie działania naprawcze. Podczas upałów, włączy klimatyzację i zasłoni okna, a w chłodne dni zwiększy ogrzewanie. Wszystko po to, aby zapewnić Ci optymalne warunki.

Kontrola dostępu

Twoje dzieci często gubią klucze? A może boisz się potencjalnej kradzieży? Klasyczny zamek dla złodziei nie stanowi żadnego problemu. To czas, aby postawić na inteligentne rozwiązania, wśród których wyróżnia się biometryczna kontrola dostępu. W drzwiach lub na sąsiadującej ścianie zamontowany jest czytnik linii papilarnych i tylko uprawnione osoby mogą dostać się do mieszkania.

Koncepcja smart dom nieustannie się rozwija, oferując coraz to nowe możliwości. Nadal jednak stworzenie w pełni zautomatyzowanego systemu wiąże się z dużymi kosztami, dlatego warto wprowadzać te rozwiązania stopniowo.