Adtaily, czy może być lepiej?


Zamiast słać wiadomości na skrzynkę mailową pomocy AdTaily postanowiłem swoje spostrzeżenia odnośnie funkcjonalności zawrzeć w formie wpisu, po pierwsze dlatego, że przysporzy to serwisowi dodatkowej pozytywnej (i zasłużonej) renomy. Po drugie mam nadzieję, że niektórzy spośród was zainteresują się wolnymi miejscami na reklamę w pasku bocznym tego bloga – polecam: wystarczy kliknąć w odnośnik „Zostań sponsorem topblogger.pl” w pasku bocznym.

Co zmieniłbym w AdTaily:

1 – Widget AdTaily ma jedną cechę szczególną – podobno wyświetla się wyłącznie w kontenerach <div> o określonej szerokości. Jeśli szerokość pojemnika opiera się na wymiarach elementu nadrzędnego widgetu zwyczajnie nie widać.
Zamiast więc komunikować się za dostępnych kanałów i tracić zarówno swój, jak i czas ludzi w pomocy technicznej prościej wydaje się umieścić wzmiankę o możliwym problemie na stronie „Jak korzystać z AdTaily?” (http://www.adtaily.com/publisher) lub w dziale pomocy (http://www.adtaily.com/help/).

2 – W zakładce „Kampanie > Kampanie własne” można dodawać reklamy własne, i chwała wam za to. Reczą, która mnie zastanawia jest fakt, że reklamy sprzedane zastępują reklamy własne. Z jednej strony jest to zrozumiałe, bo przecież wydawca woli zarobić niż wyświetlać własne kreacje. Z drugiej strony takie rozwiązanie wydaje się lekkim marnotrawstwem biorąc pod uwagę, że miejsc na reklamę można już teraz można ustawić tyle, by zmieścić oba rodzaje reklam.

3 – W chwili obecnej nowa reklama wypiera starą, co znaczy, że świeżo dodana reklama wyświetlana jest jako pierwsza z lewej strony spychając kolejne o jedno miejsce w prawo. Zamiast tego przypadkowe rozmieszczanie reklam wydaje się być dobrym rozwiązaniem, każdy otrzymuje w przybliżeniu równą liczbę wyświetleń na każdej pozycji. Prosty kod mieszający pola reklamowe w PHP wygląda tak:

$ads_to_show = 4; //ile reklam z puli mam pokazywać
$reklama = array ( //ustala pulę reklam
1 => “Pierwsza reklama”,
2 => “Druga reklama”,
3 => “Trzecia reklama”
);
$numbers = range(1, count($reklama)); //sprawdza ile jest reklam w puli
shuffle($numbers); // losowo ustala kolejność reklam w puli
for ( $i = 1; $i <= $ads_to_show; $i++) { echo $reklama[$numbers[$i]]; } // wyświetla losowo x reklam z puli

4 – Ciekawym dodatkiem byłyby statystyki kliknięć w reklamy własne (nie wiem, czy taka funkcjonalność w reklamach płatnych już istnieje) z różnych okresów (np. dzień, tydzień, miesiąc). Pomogłoby to osobie wyświetlającej reklamy w możliwie najlepszym uplasowaniu boksu z widgetami (poprzez analizę liczby kliknięć dla danej kreacji lub całego boksu). Dodatkowo, wraz z rotacyjnością reklam ułatwiłoby wskazanie najlepiej działającej reklamy i stymulowałoby rozwój pod kątem tworzenia najbardziej skutecznej kreacji.

5 - Temat wbudowanego w widget split-testingu reklam, gdzie wydawca ma możliwość dodania dwóch zamiennie wyświetlających się kreacji na jedno miejsce tylko zaznaczam. Takie rozwiązanie w połączeniu ze statystykami wyświetleń i kliknięć byłoby wręcz idealne do podnoszenia skuteczności dla reklamodawcy.

Podsumowując

AdTaily oceniam bardzo pozytywnie - szybki kontakt, łatwa instalacja i konfiguracja. Mam nadzieję, że jeśli w planach jest dodawanie nowych funkcji, nie odbije się to zbytnio na dotychczasowej przystępności i przejrzystości serwisu. Byłaby to duża strata.

Co sądzicie o AdTaily? Co jest dobre, co złe, a gdzie można niewielkim nakładem pracy sporo ulepszyć?

PS. Zamówić reklamę na Topblogger.pl można klikając w odnośnik „Zostań sponsorem topblogger.pl”. Polecam.

10 comments »

 • Marta says:

  Dzięki za cenne uwagi!

 • Jakub Krzych says:

  Przede wszystkim wielkie dzieki za poswiecenie nam artykulu oraz niezwykle dla nas cenny feedback.
  Konstruktywna krytyka ze strony naszych uzytkownikow nieustannie motywuje nas do wytezonej pracy.

  Ponizej kilka moich uwag do Twojego tekstu:
  1. Widget bierze szerokosc z parenta i nie musi to byc DIV, moze byc dowolny element z nadana szerokosc. Zreszta dostepny jest nowy widget o nazwie widget2.js, do ktorego testow zachecam.
  Ale masz racje info w pomocy powinno byc.

  2. Komercyjne reklamy zastepuja wlasne tylko gdy nie ma wolnych slotow. Jezeli jest inaczej znaczy, ze bug.

  3. Ciekawa koncepcja, chociaz poki co bedziemy sie trzymac tego, ze nowe jest wrogiem starego :)

  4. Tak, wkrotce w Panelu Wydawcy beda dzienne wykresy klikniec w obie reklamy wlasne i komercyjne.

  5. Rowniez ciekawe, chociaz podobny efekt mozna uzyskac puszczajac najpierw jedna wlasna, a potem druga.

  Pozdrawiam : )

  • Lukasz Sobek says:

   Dziękuję za komentarz :)

   Ad 1.
   Dobrze wiedzieć. Na szczęście już uzyskałem informacje na czym polega problem i udało się go wyplenić :).

   Ad 2.
   Wkleję tu tekst z zakładki „Kampanie > Kampanie własne” :

   Co to jest reklama własna?

   Jest to darmowa reklama, którą możesz dodać na jedną ze swoich stron. Gdy ktoś wykupi u Ciebie reklamę komercyjną zastąpi ona automatycznie jedną z Twoich reklam własnych.

   Jedna z wypowiedzi jest nieprawdziwa, pytanie która :).

 • Jakub Krzych says:

  Masz racje! Jest to blad w copy – powinno byc napisane “zastapi ona automatycznie jedna z Twoich reklam wlasnych o ile nie bedzie innych wolnych slotow”. Postaramy sie to jakos skorygowac…

 • Agahmemnon says:

  Serwis AdTaily podąża w dobrym kierunku, szybkie dodanie własnej reklamy to jest to; zwykły człowiek może to zrobić choćby pod wpływem impulsu, co dla wydawcy jest jak najbardziej dogodne, inaczej sprawa wygląda, gdy chodzi już o planowanie kampanii przez jakąś firmę, choć gdy mamy dużą oglądalność nie ma czym się martwić.

  Największymi minusami AdTaily są:
  brak możliwości zainstalowania kilku widżetów na jednej stronie oraz niemożność ustalania własnego rozmiaru reklamy.

 • Piotr Soboń says:

  Ciekawe, aczkolwiek nie dla mnie :-)

 • Banny says:

  Oj sporo literówek w tym wpisie i nie tylko, min.:
  “Reczą, która mnie zastanawia jest fakt”
  “miejsc na reklamę można już teraz można ustawić”
  i to tylko z jednego podpunktu… :)

 • gdaq says:

  Ja bardzo cenię sobie AdTaily po pierwsze ze względu na możliwość publikacji własnych reklam działa to nie jako jako panel do zarządzania własnymi reklamami, a po drugie ze względu na prostotę działania.